وزیر ارتباطات امروز ۱۱ آبان در پنل شهرهای هوشمند در رویداد جایزه جهانی خشت طلایی تهران با اعلام اینکه اشتراک داده از اساس اصلی رسیدن به شهر هوشمند است تاکید کرد که این مساله باید درست صورت بگیرد تا به مشکلی نظیر شرکت‌های ارزش افزوده دچار نشود؛ شرکت‌هایی که در بازار ۲۶۰۰ میلیارد تومانی هستند اما هیچ‌کس اسم یکی از آنها را نمی‌شناسد.

«محمدجواد آذری جهرمی» با ذکر این نکته که ICT تبدیل به «پرفسور بالتازار» همه صنایع و حوزه‌ها شده تصریح کرد که راه حل هوشمندسازی شهری دیگر نباید یک شعار باشد چرا که کلانشهر‌ها را بدون هوشمندسازی نمی‌توان کنترل کرد. او باور دارد که ترند شهرنشینی در دنیا رو به افزایش است و کلانشهرها روز به روز بزرگتر می‌شوند:

«اگر هر روز شهرداری نتواند میزان آلودگی، ترافیک و مسائلی از این دست را رویت کند، مدیریت کور خواهد بود. تکنولوژی به اسم اینترنت اشیا آمده تا بتواند این مسائل را پیاده‌سازی کند. تکنولوژی بیگ دیتا برای تحلیل داده‌ها آمده است، تمام این‌ها باید به خروجی برای بهبود زندگی مردم تبدیل شود.»

به گفته جهرمی ارزش افزوده واقعی این است که داده‌های شهری باز شود و جوانان از آن خلق ثروت کنند؛ او معتقد است اگر این دیتاها فقط به دست گروهی خاص برسد، رضایت مردم جلب نمی‌شود: «اگر اشتراک داده‌ها به شکل اصولی انجام نشود اتفاقی شبیه اتفاقی که در خدمات ارزش افزوده رخ داد، به وقوع می‌پیوندد که سالانه اعداد بسیار زیادی در آن بین رد و بدل می‌شود و کسی از آن مطلع نیست.»

جهرمی ادامه داد: «مگر می‌شود در بازار ۲۶۰۰ میلیارد تومانی سالانه، مردم حتی یک بازیکن اصلی در این عرصه را نشناسند. زمانی که از مبارزه با کلاهبرداری‌های خدمات ارزش افزوده صحبت کردیم، طرفداران این خدمات اعلام کرده‌اند ۳۰ هزار شغل با پایان ارزش افزوده از بین خواهد رفت. اگر واقعا این تعداد شغل ایجاد شده، چطور هیچ‌کدام از مردم حتی نام یکی از این شرکت‌های ارزش افزوده را نمی‌دانند؟»

وزیر ارتباطات باور دارد که اگر آزادسازی داده و اشتراک‌گذاری خلاقیت‌ها به مسابقه گذاشته نشود، نتیجه ملموس نخواهد داشت: «توجه به نقش هوشمندسازی در ارائه خدمات به مردم به شکل شفاف صورت بگیرد.»

نظر بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *